Prowadzisz restaurację, kawiarnię, cukiernię lub inny lokal gastronomiczny?

A może planujesz otworzyć biznes w tym sektorze?

-

Aby zatrzymać przy sobie klientów, restauracje muszą wykorzystywać różne punkty styku marki z klientem. Samo doświadczenie kulinarne ma ogromne znaczenie aczkolwiek - nie wystarczy.

Każdy moment styku klienta z marką od pierwszej interakcji po zaangażowanie po wizycie ma duży wpływ na kształtowanie opinii i lojalności wobec danego miejsca / danej marki.

Wzmocnij zaangażowanie i popraw wizerunek swojego biznesu poprzez zadbanie o tych kilka elementów.

Poznaj przykładowe punkty styku marki z klientem w branży gastronomicznej (restauracji, cukierni, kawiarni).

ONLINE / INTERNET


Swoją obecność można zaznaczyć w wielu miejscach od własnej strony internetowej po social media, blogi, mapy jaki i artykuły/ wywiady w lokalnych gazetach (portalach)/

Stwórz pozytywne pierwsze wrażenie na swoich potencjalnych klientach poprzez swoją aktywność w internecie.  Wg badań* ok 93% gości restauracji szuka najpierw informacji o danym miejscu w internecie. 

 

 • www

Ważne jest inwestowanie w dopasowaną do marki i atrakcyjną wizualnie a także aktualną stronę internetową. Projektując ją zwróć uwagę także na optymalizację oraz szybkość wczytywania się poszczególnych podstron. 

Zadbaj także na dostosowanie do urządzeń mobilnych. Według google ponad 50^% użytkowników nie wróci na stronę jeśli miała problemu z jej obsługą na swoim smartfonie.

 

 • social media

 Jeśli nie masz funduszy na indywidualny projekt www zadbaj o inne miejsca, gdzie możesz pokazywać swój biznes.  Pilnuj, by Twoje profile na social media były aktywne. Postaraj się wrzucać ciekawe zdjęcia i filmiki (instagram, facebook). Wchodź w interakcje ze swoimi odbiorcami:  opowiadaj ciekawe historie, zadawaj pytania, komentuj, zaoferuj szkolenia, konkursy, pytaj i odpowiadaj na wszystkie komentarze i pytania, dziel się wiedzą . Postaw na realacje. 

 

 • menu online

Menu online nie musi być identyczne jak to wydrukowane i położone w lokalu – warto jednak ,aby było spójne i nie budziło w odbiorcach wątpliwości, że chodzi o kartę Twojego lokalu. Menu, które wrzucasz na stronę internetową możesz uatrakcyjnić w większą ilość zdjęć a także szarsze opisy – w opcji drukowanej te możliwości mogą być ograniczone przez miejsce na stronie do zadruku, albo sam koszt realizacji.

Nie zapominaj o aktualizowaniu i spójności oferty w kartach menu online i offline. 

 

 • Lokalizacja – mapy google

Zaznacz swój lokal na mapach google, opisz swoje usługi, dodaj zdjęcia. Pamiętaj o sprawdzeniu co jakiś czas, czy dane na mapach są aktualne. Czy zdjęcia miejsca pasują do jego obecnego wyglądu. Czy godziny otwarcia nie uległy zmianom? 

 

 • Opinie i recenzje klientów:

Pamiętaj o monitorowaniu opinii o Twojej restauracji.

Reaguj zarówno na pozytywne jak i negatywne komentarze, starając się polepszyć jakość usług.

Pokażesz tym samym, że dbasz o swoich gości i liczysz się z ich zdaniem. Blisko 90% konsumentów* przegląda recenzje o interesujących ich miejscach w internecie.

 

 • Rezerwacje przez internet

Czy można u Ciebie zarezerwować stolik online? Jeśli nie, zadbaj o tej dodatek na swojej stronie/ profilu  lub poprzez zewnętrzną aplikację. Wg badań 83% gości preferuje restauracje, które mają możliwość rezerwacji online. 

Przykładowa strona www

OFFLINE

 • Projekt menu i prezentacja

Projekt menu restauracji to jedno z najważniejszych elementów integracji klienta z marką. Dobrze zaprojektowana karta może zwiększyć sprzedaż nawet o 27% *

Pamiętaj, aby Twoje menu było dobrze zaprojektowane, czytelne i zadbane (niezniszczone)

Jeśli chcesz pokazać, że idziesz za trendami możesz rozważyć także menu bezdotykowe na qrcode. Może to być także jedyna opcja lub stanowić dodatek dla menu drukowanego. Zastanów się jakie menu będzie najlepsze dla Twojego lokalu. (więcej o projektowaniu menu wkrótce)

 

 • Wystrój wnętrza i atmosfera

Dobrze zaprojektowane wnętrze, oświetlenie i muzyka dopasowana do Twojej marki to kolejna rzecz, która zdecydowanie wpływa na wybór Twojej restauracji. Ponad połowa badanych* osób uważa, że zwraca uwagę na wystrój wnętrz i atmosferę wewnątrz lokalu. 

 

 • Obsługa gości

Miła i przyjazna atmosfera lokalu to nie tylko wystrój a przede wszystkim  zasługa personelu. Pamiętaj, ponad 80% badanych osób zgadza się, że gościnność przyczynia się do tego, że spożywanie posiłku staje się przyjemniejsze.*

 

 • Prezentacja i podawanie jedzenia

Zadbaj o pozytywne wrażenia swoich gości a także reputację marki poprzez staranną prezentację potraw i podawanie posiłków. Wg badań ponad 60%  konsumentów zgadza się, że atrakcyjnie podane posiłki mają znaczący wpływ na ogólne doświadczenia kulinarne. 

 

 • Opakowania na wynos / z dostawą

Prezentacja produktu to także jego opakowanie. Zadbaj o atrakcyjny sposób pakowania dań na wynos lub z dostawą. Oprócz opakowania, które zachowa świeżość dań istotne są także dodatki takie jak podziękowanie za skorzystanie z usług, odręczny podpis/rysunek lub inne mniej standardowe dodatki, które wzbudzą w konsumencie poczucie zaopiekowania się nim.

 

 • Programy lojalnościowe i nagrody:

Zachęć swoich gości do ponownego skorzystania ze swoich usług m.in. przez programy lojalnościowe, bony rabatowe, vouchery. Personalizuj oferty, podziękuj za korzystanie ze swoich usług. Zbuduj długotrwałą relację ze swoimi gośćmi, spraw by poczuli się zaopiekowani nie tylko w trakcie wizyty, ale także po wizycie. 

 

 • Utrzymuj relacje ze swoimi gośćmi po wizycie.

Wzmocnij więź klienta z marką. Spytaj czy możesz wysyłać do nich spersonalizowane maile czy sms z ofertą, rozmawiaj z nimi w mediach społecznościowych. Nagradzaj aktywnych obserwatorów i klientów swojej restauracji, zaproponuj im specjalne oferty.

Powyżej przedstawiamy przykładowe projekty naszego studia graficznego.

PODSUMOWANIE

Powyżej wymieniliśmy tylko kilka przykładów.  Kolejne możliwości wzmocnienia relacji z odbiorcami to np. partnerstwo z lokalnymi firmami, zaangażowanie społeczne, uczestnictwo w targach itd. Działań, które mogą wzmocnić doświadczenia potencjalnych klientów a także obecnych gości jest dużo więcej. Ważna jest konsekwencja i zgodność z Twoją strategią (planem działania). Pokaż, że zależy Ci na Twoich klientach, spróbuj zrozumieć ich potrzeb i dbaj o nie – Twoi odbiorcy na pewno docenią.

 

Design graficzny dla restauracji, kawiarni i cukierni to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim skutecznej komunikacji i strategii marketingowej. Profesjonalne projekty mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie marki przez klientów i przyczynić się do wzrostu sprzedaży. Warto więc inwestować w wysokiej jakości usługi graficzne, aby wyróżnić się na rynku i przyciągnąć większą liczbę gości.

 

Czy masz jakieś pytania dotyczące  Twojego biznesu? Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy!

 

Jeżeli chcesz się zapoznać z naszym systemem projektowym zobacz jak tworzymy identyfikacje wizualne.

 

Pamiętajmy. Klienci, którzy mieli pozytywne doświadczenia, częściej dokonują ponownych zakupów.

żródła:

* https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/

* Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cornell dotyczące karty dań


*Badania Technomic pokazują, że 55% konsumentów wskazuje atmosferę jako ważny czynnik przy wyborze restauracji. 

*Badania przeprowadzone przez Toast pokazują, że 83% gości zgadza się, że przyjazny i gościnny personel sprawia, że ​​ich posiłki stają się przyjemniejsze.

* Badania nad obsługa kelnerską: https://www.szkoleniacps.pl/jak-subtelne-zmiany-w-zachowaniu-kelnerow-wplywaja-na-wysokosc-napiwkow/

*Badania przeprowadzone przez Technomic pokazują, że 61% konsumentów zgadza się, że 

atrakcyjnie podane posiłki mają znaczący wpływ na ogólne doświadczenia kulinarne.

* Z badań Oracle Hospitality wynika, że ​​58% gości twierdzi, że program lojalnościowy wpływa na ich decyzję o wyborze restauracji. 

* Badania przeprowadzone przez Smile.io pokazują, że 72% klientów chętniej poleca markę, jeśli mają pozytywne doświadczenia po zakupie. https://blog.smile.io/repeat-customers-profitable/