Logo to element identyfikacji wizualnej. Wally Olins w „Podręcznik brandingu” nazywa je kwintesencją marki, głównym identyfikatorem.

Paul Rand jeden z najwybitniejszych projektantów graficznych, autor znaków IBM, UPC czy ABC tak opisuje znak „O ile w dziedzinie komunikacji »wizerunek jest królem«, o tyle jego esencją, klejnotem w koronie jest logo.” Mamy więc do czynienia z bardzo istotnym elementem identyfikacji wizualnej.

Jak było kiedyś?

Znaki identyfikujące znane są już od bardzo dawna. Adrian Frutiger, autor książki „Człowiek i jego znaki” jako początek używania znaków towarowych i handlowych, przypomina dawny zwyczaj hodowców, którzy wypalali pięta na skórze swoich zwierząt. Owce, kozy czy krowy różnych właścicieli zbierane były we wspólne stada, aby pędzić je po pastwiskach. Jedyną możliwością trwałego oznaczenia bydła było wypalanie znaku na porożu lub skórze.

Gdy zwierzęta znalazły się już na targu, znak zmieniał swoją funkcję z własnościowej na rynkową. Kupcy szukali znaku, który oznaczał, dobrego i sprawdzonego hodowcę. Zwierzę, które miało „markowy” znak uzyskiwało odpowiednio wyższą cenę.

Podobną drogę przeszły marki kupieckie – handlowe. Kupiec, który importował i eksportował towary, oznaczał swoim znakiem worki czy skrzynie. Dzięki temu podczas transportu produktów: tkanin, przypraw lub też owoców, towary jednego kupca nie mieszały się z towarami innego. Kiedy dobra już wylądowały na rynku, oznaczenia stawały się znakami identyfikującymi – oznaczającymi gwarancję pewnej jakości, a nie tylko informacją o właścicielu.

 

Jak jest dziś?

Żeby nie zanudzać Cię historią, przejdziemy do współczesnych czasów. Obecnie, każdy człowiek jest konsumentem i ze znakami spotyka się od samego świtu. Poranny budzik (coraz częściej smartfon), ulubiony kubek kawy lub herbaty, pasta i szczoteczka do zębów, każdy z tych produktów ma logo – markę (potrafisz sobie przypomnieć jak wygląda logo lub opakowanie Twojej ulubionej kawy, dlaczego wybierasz właśnie tą markę?).

Wprowadzenie i utrzymanie na rynku nieoznakowanego produktu może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Konsumenci coraz mniej chcą ufać anonimowym produktom. Nawet jeżeli kupujemy na targu warzywa lub owoce to marką jest sprzedawca, na którym się nigdy nie zawiedliśmy. Dlatego, aby dziś utrzymać się rynku, konieczne jest stworzenie znaku identyfikującego.

Logo nie istnieje w próżni, zawsze pojawia się w kontekście identyfikacji wizualnej. Warto o tym pamiętać podczas promocji swojej marki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowo powstałych firm, które wielokrotnie chcą rozpocząć swoją działalność właśnie od logo, bez szerszego spojrzenia na całość zagadnienia. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy projektantów identyfikacji wizualnej, którzy pomogą podjąć odpowiednie kroki.

Jak przygotować się do zlecenia wykonania logo?

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, brzmi: czy potrzebujemy samego logo, czy raczej chcemy stworzyć szerszy obraz wizualny naszej marki i potrzebujemy również innych materiałów graficznych. W obu przypadkach będziemy musieli się przygotować na rozmowę ze studiem graficznym.

Na wstępnym etapie warto się zastanowić nad kilkoma informacjami, które ułatwią pracę projektantom.

 1. Kim jest Twoja grupa docelowa, do jakich ludzi chcesz dotrzeć?
 2. Dlaczego klienci wybierają Twoją firmę lub usługę?
 3. Jakie skojarzenia powinna wywoływać Twoja marka? Jakie słowa powinni klienci kojarzyć z Twoją firmą? Czy jest to bardziej tradycja, czy raczej nowoczesność?
 4. W jaki sposób klienci zdobywają informację o Twojej firmie lub usłudze?
 5. Kim jest konkurencja? Jak firma z branży jest dla Twojej marki wzorem?
 6. Czym wyróżnia się Twoja firma, jaka jest Wasza przewaga konkurencyjna?

 

To tylko podstawowe informacje potrzebne, aby zacząć myśleć o zaprojektowaniu skutecznej identyfikacji wizualnej dla firmy. My w naszym studiu graficznym przed rozpoczęciem pracy przeprowadzamy zazwyczaj jedną lub dwie serie pytań oraz rozmowę telefoniczną lub spotykamy się z klientem, dzięki temu mamy solidne podstawy do dalszej pracy.

Jeżeli chcesz się zapoznać z naszym systemem projektowym zobacz jak tworzymy identyfikacje wizualne.

 

Księga znaku, co to jest i czy jej potrzebuję?

Logo, jako jeden z głównych elementów identyfikacji wizualnej, często posiada własną instrukcję – księgę znaku. Jest to krótka broszura, drukowana lub cyfrowa, która w zależności od potrzeba marki, definiuje jak należy korzystać z logo.

Jakie elementy zazwyczaj zawiera księga znaku:

 • budowę znaku – określenie proporcji znaku,umieszczenie go na siatce konstrukcyjnej, określenie minimalnych rozmiarów.
 • pole ochronne – bezpieczna odległość logo od innych elementów, takich jak inne znaki, zdjęcia i teksty. W tym obszarze nie mogą się znajdować inne elementy.
 • opis zastosowanych kolorów – kolorystyka znaku i typografii, określenie kolorów w formatach do druku oraz do internetu, ułatwia to reprodukcję logo na różnych nośnikach.
 • różne wersje znaku – pion, poziom, wersje monochromatyczne (w odcieniach jednej barwy), achromatyczne (w jednym kolorze).
 • przykłady użycia znaku na wymaganych materiałach – pokazuje jak powinno się stosować logo.
 • używaną typografię – określenie rodziny czcionek użytych w znaku lub haśle firmowym.

Na pytanie czy księga znaku jest potrzebna Twojej firmie, musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie. Jeżeli będziesz chciał zlecić komuś przygotowanie reklam dla Twojej marki, lub prowadzenie innych działań, gdzie należy będzie wykorzystać logo to warto zadbać o taki dokument. Pozwoli on wykonawcy np. na wybór właściwej wersji logo przeznaczonej na ciemne tło. Niżej przedstawiamy co może się stać, kiedy drukarnia w pośpiechu użyje nieprawidłowej wersji znaku.

Na pierwszym obrazku widzimy podstawową wersję logo. Jeżeli nie będziemy mieć przygotowanych różnych wersji naszego znaku i instrukcji kiedy je stosować, może się wydarzyć nam sytuacja z obrazka drugiego – jest to sytuacja, której zakazuje księga znaku. Przy dużej ilości dobrych chęci można przeczytać nazwę marki, jednak nie zmuszajmy naszych klientów do niepotrzebnego wysiłku. Na trzecim rysunku możesz zobaczyć właściwą wersję znaku dla jasnego tła.
W naszym studiu graficznym dla klientów, którzy nie są zainteresowani przygotowaniem księgi znaku, przygotowujemy krótką jednostronną instrukcję dotyczącą tego, na co powinni zwrócić uwagę podczas późniejszej eksploatacji znaku.